W dniu 20 listopada 2023 roku Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie przywitała ponad 1100 uczniów szkół średnich w ramach wyjątkowego wydarzenia – Science Show. To niezwykłe spotkanie odbyło się w Auli Centrum Dydaktyki AGH, a jego celem było ukazanie młodym umysłom jak ciekawe i fascynujące mogą być nauki ścisłe.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Święta Nauk Ścisłych AGH – Dni prof. Antoniego Hoborskiego, przy udziale Sekcji Zespołu ds. Olimpiad Centrum Rekrutacji AGH oraz pod kierownictwem Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, dr hab. prof. AGH Jerzego Stochela. Zaproszenia dedykowano Szkołom prowadzącym Kursy dokształcające w ramach akcji Rok Zerowy.
W trakcie trzech sesji, odbywających się w godzinach 8:00 – 15:00, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawych wykładach i pasjonujących pokazach. Dr Katarzyna Czyżewska z Wydziału Matematyki Stosowanej poprowadziła wykład zatytułowany „Sekrety Rekurencji”, zapewniając uczestnikom spojrzenie na matematykę w sposób niezwykle inspirujący.
Podczas wykładu uczniowie mieli okazję zgłębić zagadnienia związane z rekurencyjnymi sekwencjami, takimi jak liczby Fibonacciego, gdzie każda liczba w tej sekwencji (z wyjątkiem dwóch początkowych: 0 i 1) jest sumą dwóch poprzednich liczb. Ta fascynująca technika pozwala na opisanie i zrozumienie wielu matematycznych struktur w sposób innowacyjny i zaskakujący. Dr Katarzyna Czyżewska wprowadziła uczniów w świat abstrakcyjnego myślenia i rozwiązywania problemów matematycznych.
Nie mniej ekscytujący był pokaz doświadczeń „Niesamowita fizyka w doświadczeniach”, który został przygotowany przez mgr inż. Michała Kuda z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej.
Wszystkie trzy sesje przyniosły wielkie zaangażowanie uczestników, którzy aktywnie brali udział w prezentacjach, zadawali pytania i eksperymentowali pod czujnym okiem prowadzących.
To właśnie poprzez nasz przekaz, skrojony specjalnie dla młodych umysłów, odkrywaliśmy tajniki matematyki i fizyki.
Tegoroczne Święto Nauk Ścisłych w AGH – Dni prof. Antoniego Hoborskiego, miało za zadanie nie tylko inspirować, ale i wpływać na rozwój pasji naukowej u młodego pokolenia.
Ciekawe eksperymenty oraz przedstawione w prosty sposób zagadnienia matematyczne w trakcie Science Show na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników, przypominając im, że nauka może być fascynująca i dostępna dla każdego, kto ma otwarty umysł i chęć odkrywania.