Centrum Rekrutacji AGH
- Sekcja ds. Współpracy Edukacyjnej

al. A. Mickiewicza 30
30-059, Kraków
budynek U-2, pok. 101

e-mail: rokzerowy@agh.edu.pl
tel. +48 12 617-32-63

Zapraszamy:
poniedziałek - piątek
godz. 9.00–14.00

Konferencja Dydaktyczna „Nauczanie Przedmiotów Ścisłych”.

24 listopada 2023 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się specjalna impreza w ramach corocznego Święta Nauk Ścisłych: Konferencja Dydaktyczna „Nauczanie Przedmiotów Ścisłych – Sztuczna Inteligencja jako pomoc dydaktyczna”. Wydarzenie to było częścią Dni Profesora Antoniego Hoborskiego, ważnego wydarzenia w akademickim kalendarzu. Do udziału w konferencji zgłosiło się 100 osób.
 

Organizatorem konferencji był Zespół ds. Olimpiad Centrum Rekrutacji AGH oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Święta Nauk Ścisłych, profesor Jerzy Stochel. Celem było rozpowszechnienie i popularyzacja nauk ścisłych – matematyki, fizyki i chemii – w szkołach średnich i środowisku akademickim. W tym roku skupiono się na sztucznej inteligencji (AI) i jej innowacyjnym zastosowaniu w edukacji. Uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział.
 
Konferencja odbyła się w Auli Centrum Dydaktyki AGH i rozpoczęła się o godzinie 11:00 od powitania przez Prorektora ds. Kształcenia, profesora Wojciecha Łużnego.
 
Pierwszy wykład, zatytułowany “W Pracowni Profesora Corcorana”, wygłosił profesor Aleksander Byrski z Wydziału Informatyki. Omówił on dzieła Stanisława Lema, polskiego wizjonera, oraz podstawowe koncepcje rozwoju AI, zastanawiając się nad gotowością i potencjałem AI do zastąpienia ról ludzkich.
 
Dr Krzysztof Kluza z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej przedstawił następnie prezentację “Przekraczając granice tradycyjnej edukacji: ChatGPT jako innowacyjny współpracownik pedagogiczny”, w której pokazał, jak ChatGPT może wspierać codzienną pracę nauczycieli, wykorzystując przykłady z Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH, aby pokazać, że AI nie jest nieomylna.
 
Po przerwie dr Paweł Janowski z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej wyjaśnił, czym jest Kosmiczny Efekt Dżanibekowa, prezentując eksperymenty, które mogą naśladować to zjawisko kosmiczne w szkolnych warunkach.
 
Profesor Janusz Wolny, również z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, omówił rozwiązania problemów fizycznych, z jakimi zmierzyli się uczestnicy Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH w poprzednich edycjach.
 
Na koniec profesor Tomasz Szumlak z tego samego wydziału wygłosił wykład “Zrównoważony rozwój sztucznej inteligencji – most do przyszłości”, poruszając temat praktycznego zastosowania AI, odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania oraz wyjaśniając podstawowe koncepcje i techniki związane z funkcjonowaniem AI.

Autor: AlEx