Centrum Rekrutacji AGH
- Sekcja ds. Współpracy Edukacyjnej

al. A. Mickiewicza 30
30-059, Kraków
budynek U-2, pok. 101

e-mail: rokzerowy@agh.edu.pl
tel. +48 12 617-32-63

Zapraszamy:
poniedziałek - piątek
godz. 9.00–14.00

Spotkania z nauką – Kosmiczne Science Show

W poniedziałek, 18 listopada 2024 roku, w Auli Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie miało miejsce wyjątkowe spotkanie, zorganizowane przez Centrum Rekrutacji AGH. To popularnonaukowe wydarzenie odbyło się w ramach tegorocznych obchodów Święta Nauk Ścisłych w AGH – dni prof. Antoniego Hoborskiego. Ponad 500 uczniów szkół średnich uczestniczyło w wykładzie, prezentacjach Kół Naukowych oraz pokazach doświadczeń kosmicznych.

Wydarzenie zainaugurował Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Krzysztof Mendrok, który powitał przybyłych uczestników. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie kluczowych wartości Akademii Górniczo-Hutniczej: Wiedzy, Pasji i Więzi, które wspólnie tworzą pracownicy uczelni, studenci i absolwenci.  Zachęcał uczniów szkół średnich do rozważenia wyboru AGH jako miejsca dalszego kształcenia, przypominając, że uczelnia nazywana jest „kuźnią milionerów”. Prof. dr hab. inż. Krzysztof Mendrok wspomniał także o bogatej działalności Kół Naukowych, których na AGH działa blisko 150, oferujących każdemu studentowi możliwość rozwoju w interesującej go dziedzinie.

Fot. Martyna Wadowiec
Fot. Monika Szpak

Pierwszym prelegentem podczas wydarzenia był prof. dr hab. Adam Bzdak z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, który wygłosił wykład pt. „Jak zaobserwować kosmiczny efekt Dżanibekowa w warunkach domowych?”. Profesor wprowadził słuchaczy w zaskakujący świat obrotów i zagadnień związanych z grawitacją, odpowiadając równocześnie na zadawane przez uczniów pytania. W trakcie wykładu prelegent przeprowadzał różnorodne eksperymenty, które w przystępny sposób ilustrowały omawiane zjawiska i tłumaczyły zebranym na czym polega ten efekt.

Fot. Monika Szpak
Fot. Martyna Wadowiec
Fot. Monika Szpak

Kolejnym punktem Kosmicznego Science Show były wystąpienia przedstawicieli wybranych Kół Naukowych AGH. Jako pierwsze zaprezentowało się Koło Naukowe AGH Lunar Tech, którego członkini, Anna Bałuszyńska, przedstawiła projekt pt. „Lunaris-pierwszy polski ładunek księżycowy”.  Prelegentka opowiedziała o misji Lunaris, która jest wynikiem międzynarodowego konkursu organizowanego przez Orbital Space. Była to też pierwsza polska inicjatywa księżycowa, która miała na celu zbadanie interakcji regolitu księżycowego z różnymi powłokami. Przedstawicielka Koła Naukowego podkreśliła wyzwania, z jakimi zespół musiał się zmierzyć, oraz jakie rozwiązania zastosowano.

Fot. Monika Szpak
Fot. Martyna Wadowiec

Następnie swoje dokonania zaprezentowało Koło Naukowe SpaceTeam  AGH. Przedsięwzięcie „Lunar VR – projekt, który sprawia, że czujemy się jak na Księżycu”, przybliżyło słuchaczom możliwości odwzorowania powierzchni Księżyca za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Przedstawiciele zespołu szczegółowo omówili zastosowanie równi pochyłej do symulowania poruszania się w warunkach księżycowej grawitacji, zwracając uwagę na napotkane problemy techniczne.

Fot. Monika Szpak
Fot. Martyna Wadowiec

W trakcie przerw między prezentacjami Kół Naukowych mgr inż. Michał Kud z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, przy wsparciu członków Koła Naukowego BOZON przeprowadzał pokazy kosmicznych eksperymentów.

Fot. Martyna Wadoiwec
Fot. Martyna Wadoiwec
Fot. Martyna Wadoiwec

Kolejne wystąpienie należało do Adama Kulczyckiego, reprezentanta Koła Naukowego AGH Space System. W swoim referacie pt. „Jak studenci budują rakiety” prelegent szczegółowo opisał strukturę Koła, jego sekcje oraz zadania. Następnie skupił się na projekcie najnowszej hybrydowej rakiety 3-TTK, która wykorzystuje innowacyjne technologie rozwijane na podstawie doświadczeń zdobytych w poprzednich projektach. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć również o planowanych konkursach i przyszłych wyzwaniach stojących przed zespołem.

Fot. Monika Szpak
Fot. Monika Szpak

Ostatnie wystąpienie należało do Koła Naukowego BOZON. Członkowie Koła przedstawili szerokie spektrum działań obejmujących projekty naukowe oraz pokazy demonstracji fizycznych. Wspomniano również o grupie ASTRO odpowiedzialnej za badania astronomiczne. Przedstawiono realizowane projekty i przyznane granty. Ponadto koło to jest znane z pokazów i doświadczeń prezentowanych zarówno na terenie AGH jak i na wydarzeniach zewnętrznych. 

Fot. Monika Szpak
Fot. Martyna Wadowiec

Na zakończenie Kosmicznego Science Show uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć pokazy doświadczeń prowadzone przez mgr inż. Michała Kuda. Widowiskowym finałem był tradycyjny „wybuch” – efektowna reakcja ciekłego azotu z gorącą wodą. Spotkanie to przybliżyło naukę i pokazało, jak pasjonujące i innowacyjne projekty są realizowane na AGH, ukazało możliwości jakie oferuje nauka i pośrednio przedstawiło studenckie życie w Akademii Górniczo-Hutniczej.

Fot. Monika Szpak
Fot. Martyna Wadowiec