Informacje organizacyjne dotyczące Roku Zerowego
Kursy Roku Zerowego organizowane są na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 pkt 1 Zarządzenia Nr 3/2023 Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie z dnia 10 stycznia 2023 r. w sprawie Regulaminu organizacji innych form kształcenia w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
- Akademia Górniczo-Hutnicza uruchamia kursy dokształcające Rok Zerowy organizowane dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia, kandydatów na studia pierwszego stopnia, uczniów szkół średnich i podstawowych.
- Celem kursów jest lepsze przygotowanie kandydatów do studiów technicznych, a przez to zwiększenie efektywności studiowania.
- Kursy Roku Zerowego mogą być zorganizowane jako:
- 1 - kursy stacjonarne prowadzone w AGH,
- 2 - kursy stacjonarne zamiejscowe prowadzone w szkole średniej,
- 3 - kursy zamiejscowe prowadzone w szkole średniej pod patronatem AGH,
- 4 - kursy na platformie e-learningowej z indywidualnym dostępem uczestników,
- 5 - szczególna forma zajęć – Wirtualne Koło Logiczno-Matematyczne dla uczniów szkoły podstawowej i średniej.
- Warunkiem koniecznym zorganizowania kursów stacjonarnych zamiejscowych prowadzonych w szkole średniej (ust. 3 pkt 2 i 3) jest podpisanie „Porozumienia o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą”.
- W ramach kursów Roku Zerowego prowadzone będą kursy z zakresu:
- matematyki,
- fizyki,
- chemii,
- geografii.
- Począwszy od roku szkolnego 2024/2025 ustala się następującą liczebność grup kursowych, o których mowa w ust. 3 pkt 2-3:
- grupa kursowa 5- 9 osób,
- grupa kursowa 10- 18 osób,
- grupa kursowa 19- 25 osób.
- Fakt ukończenia kursu, o którym mowa w ust. 3 pkt 1-5 będzie udokumentowany „Świadectwem ukończenia kursu dokształcającego” wydanym uczestnikowi kursu.
- Kursy dokształcające prowadzone w AGH, o których mowa w ust. 3 pkt 1 finansowane będą przez indywidualnego uczestnika kursu w 100%.
- Kursy dokształcające, o których mowa w ust. 3 pkt 2-3 będą dofinansowane przez Uczelnię w wysokości maksymalnie do 50% kosztów.
- Kursy dokształcające, o których mowa w ust. 3 pkt 4-5 finansowane będą przez AGH w 100%.
- Odpłatność dla uczestników kursów dokształcających, o których mowa w ust. 3 pkt 1-3 uzależniona jest od wielkości grupy.
- Wysokość opłat wnoszonych przez uczestników Roku Zerowego w zależności od wybranej
grupy, na początku roku szkolnego określi Prorektor ds. Kształcenia zamieszczając kwoty
w dokumencie „Informacje organizacyjne dotyczące Kursów Roku Zerowego". - Jeżeli pomiędzy AGH i szkołą średnią jest zawarta umowa o patronat AGH, dopuszcza się
możliwość całkowitego zwolnienia z opłaty. Decyzję o zwolnieniu z opłaty podejmuje
Prorektor ds. Kształcenia na wniosek szkoły. - Kurs przygotowawczy wymieniony w ust. 3 pkt 1-4 obejmuje 30 godzin lekcyjnych.
- Wpłatę za kurs uczestnik dokonuje z konta prywatnego lub firmowego na konto:
Bank Pekao S.A. Kraków
ul. Pijarska 1, 31-015 Kraków
16 1240 6292 1111 0011 4087 5608
Tytuł wpłaty: Rok Zerowy – 720 618 5010 - imię i nazwisko kursanta
Jeśli uczestnik dokonuje wpłatę za kurs z konta firmowego w korespondencji w systemie e-RokZerowy konieczne jest podanie NIP-u firmy wpłacającej, nazwę firmy i siedzibę firmy oraz imienia i nazwiska kursanta w celu obowiązkowego wystawienia faktury VAT..